Osebna asistenca

Osebna asistenca je zbir storitev, ki ljudem, ki v vsakdanjem življenju potrebujejo pomoč drugega, omogoča neodvisno in bolj kakovostno življenje. Storitve so prilagojene konkretnim potrebam posameznega uporabnika oziroma uporabnice, njegovim oziroma njenim sposobnostim, željam, pričakovanjem in življenjskim razmeram.

Storitve so prilagojene konkretnim potrebam posameznega uporabnika oziroma uporabnice, njegovim oziroma njenim sposobnostim, željam, pričakovanjem in življenjskim razmeram.

Osebni asistent uporabniku nudi pomoč pri vseh tistih opravilih in dejavnostih, ki jih uporabnik ne more izvajati sam zaradi svoje invalidnosti, a jih vsakodnevno potrebuje, da lahko živi neodvisno, aktivno in je enakopravno vključen v družbo. Osebna asistenca tako ljudem z invalidnostjo daje možnosti, da sodelujejo v družbi kot vsi ostali, da so čim bolj samostojni in da se lahko ukvarjajo s tistim, kar želijo.

Lanin svet - Zavod za osebno asistenco

Pogoji za pridobitev osebne asistence

Do osebne asistence je ne glede na dohodek in premoženje upravičen vsak, ki izpolnjuje naštete pogoje:

  • da zaradi invalidnosti potrebuje pomoč pri opravljanju aktivnosti, vezanih na samostojno osebno in družinsko življenje, vključevanje v okolje, izobraževanje in zaposlitev;

  • da je državljan Republike Slovenije s stalnim bivališčem v Republiki Sloveniji ali tujec, ki ima stalno prebivališče v Republiki Sloveniji;

  • je star od 18 do 65 let;

  • da živi ali bi želel živeti v samostojnem ali skupnem gospodinjstvu zunaj celodnevne institucionalne oskrbe in

  • potrebuje pomoč najmanj 30 ur tedensko.

Če je vlagatelj imel pravico do osebne asistence pred dopolnjenim 65. letom starosti, je lahko upravičen do osebne asistence tudi potem, ko dopolni to starost.

Kaj vključuje storitev osebne asistence

Osebna pomoč

Pomoč pri oblačenju, pri uporabi stranišča, vzdrževanje osebne higiene, hranjenje, gibanje, premeščanje,... 

Gospodinjstvo

Pomoč pri pripravljanju hrane in kuhanju, pomoč pri čiščenju in vzdrževanju bivalnih prostorov.

Dnevna opravila

Pomoč pri oskrbi in negi otroka uporabnika ob njegovi prisotnosti, oskrba hišnih ljubljenčkov, nakupi, ...

Vključevanje

Vodenje in pomoč pri orientaciji v prostoru, spremstvo pri vključevanju v športne, kulturne in rekreacijske dejavnosti,...

Služba in izobraževanje

Namestitev opreme in pripomočkov ter delovnih in študijskih sredstev, urejanje in vodenje dokumentacije, pomoč pri uporabi IT tehnologije,..

Komunikacija

Pomoč pri branju besedil v prilagojenih načinih sporazumevanja, preko različnih informacijsko-komunikacijskih tehnologij, tomlačenje in prenos informacij,...

Kako uveljaviti pravico do osebne asistence

V Zavodu Lanin svet Apače nudimo brezplačno strokovno svetovanje in pomoč pri pridobitvi ustrezne odločbe. Z veseljem se odzovemo in opravimo obisk tudi na domu.

Vlogo za pravico do osebne asistence uporabnik ali njegov zakoniti zastopnik vloži na krajevno pristojnem centru za socialno delo (CSD). 

Vlogo najdete tukaj: TUKAJ. 

O pravici do osebne asistence (številu ur in vsebini) odloči CSD na podlagi mnenja strokovne komisije. Inštitut RS za socialno varstvo določi komisijo, ki vlagatelja obišče na domu in oceni koliko pomoči potrebuje ter mu napiše mnenje in dodeli ure.

CSD izda odločbo, iz katere je razvidno število ur in vsebina pomoči.

V Zavodu Lanin svet Apače nudimo brezplačno strokovno svetovanje in pomoč pri pridobitvi ustrezne odločbe. Z veseljem se odzovemo in opravimo obisk tudi na domu.

Po prejemu odločbe prosto izberete izvajalca osebne asistence in se dogovorite o pričetku izvajanja storitve. Z izvajalcem sklenete Dogovor o izvajanju osebne asistence, ki je napisan v treh izvodih in prične veljati z dnem podpisa vseh strank (uporabnika ali njegovega zakonitega zastopnika, osebnega asistenta in izvajalca).

Osebni asistent, ki ga uporabnik izbere sam (pri tem vam lahko pomaga tudi izvajalec osebne asistence) začne opravljati delo, po navodilih uporabnika za tiste stvari, ki jih ne zmore opraviti sam.

Osebno asistenco kot nepridobitno dejavnost lahko izvajajo nevladne organizacije, društva in zavodi na podlagi odločbe ministrstva. Eden izmed izvajalcev smo tudi mi, zato vljudno vabljeni, da nas kontaktirate.

Vloga za osebno asistenco

Na povezavi najdete vlogo za osebno asistenco. Če pri izpolnjevanju vloge za uveljavljanje pravice do osebne asistence potrebujete pomoč, smo mi tukaj za vas. Vodimo vas skozi celoten postopek, vas usmerimo na pristojen Center za socialno delo.

Lanin svet - Zavod za osebno asistenco

Pogosta vprašanja

Komu pripada pravica do osebne asistence?

Pravico do osebne asistence lahko pridobijo osebe, ki sodijo v eno od sledečih skupin:

  • gibalno ovirane osebe (zaradi poškodb, bolezni, prirojenega stanja itd.),
  • osebe z nevrološkimi boleznimi ali stanji,
  • osebe s senzornimi ovirami (slepi in slabovidni, gluhi in naglušni).

Po zakonu je do osebne asistence upravičen vsak, ki:

  • zaradi invalidnosti potrebuje pomoč pri opravljanju aktivnosti, vezanih na samostojno osebno in družinsko življenje, vključevanje v okolje, izobraževanje in zaposlitev,
  • ima stalno prebivališče v Republiki Sloveniji (državljan/-ka Republike Slovenije ali tujec/-ka),
  • je star/-a od 18 do 65 let*,
  • živi ali bi želel/-a živeti v samostojnem ali skupnem gospodinjstvu zunaj celodnevne institucionalne oskrbe in
  • potrebuje pomoč najmanj 30 ur tedensko.

Če je upravičena oseba uveljavila pravico do osebne asistence pred dopolnjenim 65. letom starosti, je lahko upravičena do osebne asistence tudi po tem, ko dopolni to starost. 

Kako pridobim pravico do osebne asistence?

Osebna asistenca je zagotovljena vsakomur, ne glede na njegov dohodek in premoženje, če izpolnjuje pogoje, ki jih določa Zakon o osebni asistenci.

Uporabnik ali njegov zakoniti zastopnik vloži vlogo za pridobitev pravice do osebne asistence na centru za socialno delo, kjer uporabnik stalno ali začasno prebiva.

Dvočlanska strokovna komisija poda mnenje o številu ur in vrsti storitev osebne asistence. 

Na podlagi mnenja komisije, center za socialno delo izda odločbo o pravici do osebne asistence. V odločbi je opredeljena vrsta storitev osebne asistence in obseg ur na teden. Priloga odločbe o pravici do osebne asistence je vrednotnica za osebno asistenco.

Ponovna ocena upravičenosti do osebne asistence se izvede po uradni dolžnosti najpozneje v petih letih od dneva pridobitve pravice do osebne asistence.

Katere so storitve osebne asistence?

Storitve, namenjene osebni pomoči uporabnika

Pomoč pri oblačenju in slačenju, uporabi stranišča, osebni higieni, hranjenju in pitju, gibanju, premeščanju, pri uporabi ortopedskih in tehničnih pripomočkov, pomoč slepim in gluhoslepim osebam, obvezna prisotnost pri uporabniku v primerih najtežje invalidnosti, pomoč pri jemanju zdravil in opravljanju drugih aktivnosti v zvezi z zdravjem.

Storitve, namenjene pomoči v gospodinjstvu in drugih dnevnih opravilih

Pomoč pri pripravljanju hrane in kuhanju, pri čiščenju in vzdrževanju bivalnih prostorov, pri oskrbi in negi otroka uporabnika/starša ob njegovi prisotnosti in navodilih, pri urejanju osebne dokumentacije, pri oskrbi hišnih ljubljenčkov, pri vsakodnevnih nakupih in nakupih predmetov trajne rabe.

Spremstvo

Vodenje in pomoč pri orientaciji v prostoru, vožnja avtomobila (osebno spremstvo in osebni prevoz), spremstvo pri vključevanju v športne, rekreacijsko športne in kulturne dejavnosti, pri ohranjevanju zdravja v zdraviliščih in na drugih krajih, druga pomoč, ki se nanaša na spremstvo v situacijah, kjer uporabnik pri spremstvu potrebuje pomoč.

Pomoč na delovnem mestu in v izobraževalnem procesu

Namestitev opreme in pripomočkov ter delovnih in študijskih sredstev, pomoč pri urejanju in vodenju dokumentacije, branju in pisanju, spremljanje na šolske in izven šolske aktivnosti ter spremljanje na izobraževanja in druge aktivnosti v okviru izobraževalnega ali delovnega procesa, pomoč pri uporabi informacijsko komunikacijske tehnologije.

Pomoč pri komunikaciji

Pomoč pri branju besedil v prilagojenih načinih sporazumevanja po izboru uporabnika, pri komunikaciji preko različnih informacijsko komunikacijskih tehnologij na zahtevo uporabnika, prenos vseh informacij iz in v okolje na zahtevo uporabnika, tolmačenje in prenos informacij uporabniku na podlagi slikovnega materiala.

Koliko stane osebna asistenca?

Program osebne asistence se financira iz javnih sredstev. 

Uporabnik, ki prejema dodatek za pomoč in postrežbo ali drug denarni prejemek zaradi potrebe po tuji negi in pomoči, je zakonsko zavezan, da bo polovico denarnega prejemka namenil za sofinanciranje osebne asistence izbranemu izvajalcu osebne asistence. 

V kolikor uporabnik ne prejema dodatka za pomoč in postrežbo, je zanj osebna asistenca brezplačna.

Kdo je lahko osebni asistent?

Osebni asistent je fizična oseba, ki opravlja osebno asistenco pri izvajalcu osebne asistence na podlagi pogodbe o zaposlitvi ali kot samostojni podjetnik posameznik, če sam opravlja delo osebnega asistenta, ali za nadomeščanje redno zaposlenega osebnega asistenta opravlja osebno asistenco na podlagi podjemne pogodbe, pogodbe o začasnem oz. občasnem delu upokojenca ali preko študentskega servisa in če:

  • je polnoletna,
  • je poslovno sposobna,
  • iz kazenske evidence ne izhaja, da je bila pravnomočno obsojena za kaznivo dejanje na področju nasilja, spolne nedotakljivosti oziroma diskriminatornega ravnanja na podlagi invalidnosti v skladu z drugimi predpisi, in
  • ima opravljeno usposabljanje v skladu z zakonom o osebni asistenci.

Prav tako pa si za naše uporabnike želimo, da ima oseba čut za delo z ljudmi, je empatična, pripravljena pomagati. Osebnega asistenta si izbere uporabnik.

Kaj pa če ne izpolnjujem pogojev za osebno asistenco?

Če kljub vsemu ne izpolnjujete pogojev za pridobitev osebne asistence, če ste strešji od 65 let in že prej niste pridobili pravice do osebne asistence, če potrebujete pomoč manj kot 30 ur na mesec ipd. za vas iščemo rešitve. Tako smo v pridobivanju dokumentacije za izvajanje storitev pomoči na domu in socialnega servisa . Za več informacij nas kontaktirajte.


Zavod Lanin svet Apače
Naša zgodba se je začela z željo preprostega dekleta - pomagati ljudem.


Zavod Lanin svet Apače vse pravice pridržane - 2024. Izdelava: Brezplačnonasplet.si